Rebelse trektochten

16/10/2012

Deze maand werd een bijzondere reisgids gepresenteerd met als thema ’trekken door het Nepal van de maoïsten’.

Dat bracht me op het idee twee tochten met geschiedenis aan u voor te stellen. Het zijn trekkings voor avontuurlijk ingestelde toeristen; op het dak van de wereld in Nepal en door de Sierra Maestra op Cuba.

Bel of mail Reis-idee voor meer informatie, als u geïnteresseerd bent in een dergelijke tocht.

Het gecamoufleerde huis(1958) van Fidel Castro, dat de soldaten van Batista nooit ontdekten.

Nepal

De voormalige leider van de Maoïsten, Pushpa Kamal Dahal, beter bekend als Prachanda, heeft een Guerrilla Trail uitgestippeld, samen met de Nepalese toeristische dienst. Een tocht dwars door het gebied waar tussen 1996 en 2006 hevige gevechten tussen de maoïstische opstandelingen en het regeringsleger van de koning plaatsvonden. Tijdens de burgeroorlog kwamen naar schatting 16.000 mensen om het leven. De maoïsten legden uiteindelijk de wapens neer en leidden tot dit jaar zelfs enige tijd de regering.

Sporen van de oorlog

In de nasleep van de oorlog werd de monarchie afgeschaft en veranderde Nepal in een federale republiek. Prachanda is van mening dat de opstand en alle ellende eromheen geen enkele waarde heeft gehad als het land geen economische transformatie ondergaat. De regio waar de Guerrilla Trail doorheen loopt behoort tot een van de armste gebieden in het land en trekt weinig toeristen. ! Prachanda hoopt daar met deze trektocht verandering in te brengen. De tocht voert onder meer langs schuilplaatsen van de maoïstische strijders en loopt dwars door dorpjes waar de sporen van de oorlog nog duidelijk zichtbaar zijn. Een gids vertelt onderweg over de achtergronden van de oorlog en het gebied.

Watervallen, rivieren, meertjes en valleien

De route begint in Pokhara en loopt door de regio’s Rukum en Rolpa, een bergachtig gebied in het westen van Nepal met prachtige watervallen, rivieren, meertjes en valleien; op de achtergrond de zeer hoge bergen van de Himalaya. De moeilijkheidsgraad van deze bijzondere wandeltocht is gemiddeld.
Wandelaars hebben de keuze uit drie routes die in duur variëren van 14 tot 27 dagen. Bij de wandeling hoort het gelijknamige boek The Guerilla Trek (Alonzo L. Lyons).

Cuba

Tijdens een reis door Cuba word je voortdurend geconfronteerd met billboards langs de weg of muurschilderingen met kreten als Viva la Revolución!, Patria o muerte!, Hasta la Victoria siempre!; overal wordt de Cubaanse revolutie levend gehouden. De verhalen rondom Fidel Castro en Ché Guevara fascineren nog steeds veel reizigers.

Hoofdkwartier

Dé plek waar de samenwerking tussen Fidel en Ché op Cuba begon, is het voormalige hoofdkwartier van de rebellen in de bergen van de Sierra Maestra: de Comandancia de la Plata. Dit ruige berggebied, waar Fidel Castro z’n revolutie voorbereidde, wordt niet vaak door toeristen bezocht. Veel bussen rijden in rap tempo door dit schitterende berglandschap heen, op weg naar Santiago de Cuba. Als u iets meer tijd neemt kunt u terug gaan naar het einde van de jaren ’50 en tegelijkertijd genieten van dit uitgestrekte natuurgebied met groene vergezichten. U kunt een gids huren en een zware of wat lichtere wandeling door de bergen maken. Hoogtepunt is een bezoek aan het diep in de bossen verstopte hoofdkwartier van de rebellen.

Bij de hutten van de rebellen kom je nog tal van oude voorwerpen en gereedschap tegen. Eén van de gebouwtjes is nu een museum. Het kamphospitaaltje is nog in tact, inclusief de potten medicijnen en de inmiddels wat gammele operatietafel. Je zou bijna geloven, dat de revolutionairen hier ook vandaag de dag nog samen hun sigaren roken, als je op een van de bankjes je lunch pakketje verorbert.

Nationaal park Sierra Maestra

Dit park heeft een oppervlakte van 38.000 ha. Het omvat de hoogste bergen van het eiland, waaronder de Pico Turquino (1974m). Het park is niet alleen historisch van belang. Het landschap is spectaculair. In het dichte, vochtige woud komen veel soorten orchideeën voor en verschillende lokale diersoorten. Het is een uitstekend wandelgebied, maar de faciliteiten zijn Spartaans.

Het belangrijkste vertrekpunt voor trekkings is Villa Santo Domingo. Hier is eenvoudige accommodatie en kunt u te voet of met een terreinwagen naar het uitkijkpunt Alto del Naranjo (950 m). Vanaf hier kunt u met een gids en een vergunning naar de Comandancia lopen (2 uur).

 

Over Reis-idee

Reis-idee is opgericht door ervaren reiziger Els Kaskens. Els is een persoonlijke reisadviseur. Ze luistert goed naar uw vakantiewensen, denkt met u mee en geeft onafhankelijk advies. Reis-idee werkt vaak samen met lokale specialisten en kleinschalige reisorganisaties. De doelgroep van Reis-idee varieert van mensen die voor luxe kiezen tot mensen die liever met de rugzak weggaan. De service van Reis-idee is uniek en toegankelijk voor elk budget.

Lees meer over Els Kaskens »

Voor elke reiswens een goed idee

– een bijzonder vakantiehuis
– een verrassende stedentrip
– een meditatie klooster in Azië
– een wandeltocht met bagagevervoer
– een kleinschalige rondreis

 

Bel met Els: +31 6 2788 7047

 

 

Kijk voor tips ook eens op Facebook
1496 mensen volgen de pagina met reistips
Klik hier naar onze FB groep Retraites
21.800 leden volgen dit onderwerp

 

Uitgelicht